تبلیغات
صراط مستقیم - کلید بهشت
 
صراط مستقیم
بسم الله الرحمن الرحیم
درباره وبلاگ


خدارو فراموش نکنید

مدیر وبلاگ : علی
نویسندگان
سه شنبه 16 خرداد 1391

قال علیٌّ(علیه السلام): «لا یَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ التَّقْوى، وَ کَیْفَ یَقِلُّ ما یُتَقَبَّلُ؟».(1)

حضرت على(علیه السلام) مى فرماید: «عملى که همراه با تقوا باشد کم نمى شود (هرچند به نظر ناچیز آید); چگونه کم خواهد بود عملى که مقبول درگاه خداست؟».

با تقوا کسى است که به واجبات اهمیّت بدهد و از محرّمات دورى کند، و تمام اعضاى او کلید داشته باشد; امّا نزد خواص، او کسى است که بتواند همه کردارش را به دیگران عرضه کند.

بدون شک هر انسانى فطرتاً خواهان این است که با ارزش و پرافتخار باشد، و به همین دلیل با تمام وجود براى کسب ارزشها تلاش مى کند، ولى معیار ارزش نزد فرهنگ هاى مختلف کاملاً متفاوت است و گاه ارزشهاى کاذب جاى ارزشهاى راستین را مى گیرد.

گروهى ارزش واقعى خویش را در انتساب به قبیله معروف و معتبرى مى دانند، به همین جهت براى تجلیل مقام قبیله و طایفه خود تلاش زیادى مى کنند، تا خود را به وسیله انتساب به آن بزرگ جلوه دهند.

گروه دیگرى مال و ثروت، کاخ و قصر، خدم و حشم و مانند این امور را نشانه ارزش مى دانند و براى به دست آوردنش تلاش مى کنند، در حالى که عده دیگرى مقامات اجتماعى و سیاسى را معیار ارزش مى دانند.

و به همین ترتیب هر گروهى در مسیرى گام برمى دارد و به برداشت شخصى خود دل مى بندد و آن را ارزش مى شمرد.

امّا از آنجا که این موارد ذکر شده براى ارزش متزلزل، مادّى و زودگذر است، یک آیین آسمانى همچون اسلام هرگز نمى تواند با آن موافقت کند; لذا خط بطلان روى همه آنها مى کشد و ارزش واقعى انسان را در صفات ذاتى او به خصوص تقوا و پرهیزکارى و تعهّد و پاکى او مى شمرد و حتّى براى موضوعات مهمّى، همچون علم و دانش، اگر در مسیر ایمان و تقوا و ارزشهاى اخلاقى قرار نگیرد، اهمیّت قائل نیست. ملاک کرامت و ارزشمندى در پیشگاه خدا، تقواست که هیچ بدیل و جانشینى ندارد.

در آیات فراوانى از قرآن کریم، به صورت مختلف لفظ تقوا و یا مشتقّات آن وارد شده است. یکى از بزرگ ترین ارزشها در نظام ارزشى اسلام، بلکه محور همه ارزش ها تقواست.

تقوا اطلاقات متعدّد و معانى مختلفى دارد; در بعضى از موارد به معناى اجتناب از گناهان و در موارد دیگر، رعایت همه احکام شرعى، اعمّ از واجبات و محرّمات است.

اگر روحیّه تقوا و خداترسى در نهاد آدمى وجود نداشته باشد و مواظب نباشد که احکام الهى یعنى انجام واجبات و ترک محرّمات را رعایت کند، انسان بى بند وبار، بى مبالات، بى تفاوت و سر در گم بوده و راه به جایى نمى برد.

بنابراین اوّلین شرط در مسیر تکامل آن است که آدمى، براى اعمال و رفتار خود معیار و ضابطه اى در اختیار داشته باشد و هواهاى نفسانى خود را تحت کنترل بگیرد در غیر این صورت هرگز به سعادت دست پیدا نخواهد کرد.

خداوند اهمیّت تقوا را در آیات متّعددى بیان کرده که به چند آیه اشاره مى کنیم:

«(یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِّنْ ذَکَر وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ); اى مردم ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم، و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم، تا یکدیگر را بشناسید; (اینها ملاک امتیاز نیست بلکه) گرامى ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست، به درستى که خداوند دانا و آگاه است».(2)

در این آیه خداوند معیار واقعى ارزشهاى انسانى را در برابر ارزشهاى دروغین مشخص مى سازد. با توجّه به شأن نزولى که براى این آیه ذکر شده، مى توان به عمق این ارزش انسانى پى برد. بعد از فتح مکّه پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) دستور داد بلال بر پشت بام کعبه اذان بگوید، عتّاب بن اُسَید که از آزاد شدگان بود گفت: خدا را شکر مى کنم که پدرم از دنیا رفت و چنین روزى را ندید! و حارِث بن هِشام نیز گفت: آیا رسول الله(صلى الله علیه وآله) غیر از این کلاغ سیاه کسى را پیدا نکرد؟ اینجا بود که آیه فوق نازل شد و معیار ارزش واقعى را بیان کرد.(3)

و در آیه دیگر مى فرماید: «(یَا بَنِى آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاساً یُوَارِی سَوْآتِکُمْ وَرِیشاً وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِکَ خَیْرٌ ذَلِکَ مِنْ آیَاتِ اللهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ); اى فرزندان آدم! لباسى براى شما فرستادیم که اندام شما را مى پوشاند و مایه زینت شماست، امّا لباس پرهیزکارى بهتر است اینها (همه) از آیات خداست تا متذکّر (نعمتهاى او) شوند».(4)


1. نهج البلاغه، کلمات قصار، 95.


2. حجرات، آیه 13. 3. تفسیر روح البیان، ج 9، ص 90 ; تفسیر قرطبى، ج 9، ص 6160 . 4. اعراف، آیه 26 .
نوع مطلب : قران، نهج البلاغه، معصومین، حوزوی، اخلاق و عرفان، 
برچسب ها : کلید بهشت،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه وعلی ابائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا وقائدا و ناصرا ودلیلا وعینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا